AKP’li belediye mahkeme kararını hiçe saydı

AKP’li belediye mahkeme kararını hiçe saydı

Samsun Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı AKP Milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz döneminde Atakum ilçesi Kurupelit mevkiine yaklaşık 11 yıl önce inşaat çalışmalarına başlanan ve 2016 yılında kısmen tamamlanan 27 milyon lira maliyetli Kurupelit Yat Limanı, zamanla kumla dolup işlevini yitirdi.

Atıl duruma gelen yat limanı için kentin yeni Belediye Başkanı AKP’li Mustafa Demir, Ulaştırma ve Altyapı Bölge Müdürlüğü’nden talepte bulundu.

Müdürlük de kadük kalan yat limanı ile ilgili etüt ihalesi yapmaya karar verdi.

Mevcut mendireğin iç tarafının tamamen veya kısmen doldurularak, dolan alanın ana mendireğinden itibaren açık denize doğru yeni bir yat limanı projelendirilmesi için etüt çalışması yapılacağı belirtildi.

TURİZM ALANINA ÇEVİRDİLER

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Kurupelit Yat Limanı’nın akıbeti için araştırma yaparken, belediye meclisi, yat limanı ve yanında bulunan itfaiye binasının da içinde bulunduğu arazi için imar değişikliği yaparak turizm alanı ilanı etti.

Sahile sıfır pozisyonda bulunan arazideki itfaiye binasını yıkıldıktan sonra alana otel ve cami yapılması için proje hazırlandı.

Ancak, CHP’li belediye meclis üyeleri ile Mimarlar Odası Samsun Şubesi projenin rant için yapıldığını ve birilerine peşkeş çekileceğini ileri sürüp, imar değişikliğine karşı çıkarak dava açtı.

İKİ AYRI DAVADA YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI VERİLDİ

Samsun 1. İdare Mahkemesi, CHP’li meclis üyeleri ve Mimar Odası Samsun Şubesi tarafından açılan iki ayrı davada, belediye hizmet alanı olarak görülen alanın turizm tesisi alanına çevrilmesine onay vermedi.

Mahkeme kararında, “Hukuka aykırı olarak tesis edildiği tespit edilen imar planı değişikliği kararının uygulanması durumunda, plan onama sınırları içerisindeki taşınmazların ve bu taşınmazlar üzerinde hak sahibi olan kişilerin kullanım haklarının olumsuz etkilenecek olması nedeniyle ortaya telafisi güç ve imkansız zararların çıkabileceği değerlendirilmiştir. Açıklanan nedenlerle; hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemin uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceğinden 2577 sayılı Kanunun 27. maddesi uyarınca teminat alınmaksızın yürütmenin durdurulmasına, oy birliğiyle karar verildi” denildi.

Mustafa Demir

MAHKEME KARARINA RAĞMEN BELEDİYE ARAZİYİ SATIŞA ÇIKARDI

Yargı kararlarına rağmen, Başkan Demir, içerisinde itfaiye binasının da yer aldığı 3 bin 421 metrekare alanın satışı ile ilgili encümene yetki verilmesi konusunda teklifi belediye meclisine getirdi.

CHP Meclis Üyesi Hasan İpek, “Daha önce açtığımız iki ayrı davada yürütmeyi durdurma kararları verilmişti. Mülk sahiplerinin açtığı davalar da var. Yargı kararlarına rağmen satışını meclise getiriyorlar. Mahkemenin kararlarını etkisiz hale getirmeye çalışıyorlar. Meclisten satmak için yetki istiyorlar. Burası akşamları vatandaşlarımızın gezdiği, spor yaptığı bir yer. Bu bir rant projesidir ve herkesin tepki göstermesi gerekiyor” dedi.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir