Biden’ın ‘Taliban’dan yardım aldık’ sözleri Afganistan’da tartışmalara neden oldu

Biden’ın ‘Taliban’dan yardım aldık’ sözleri Afganistan’da tartışmalara neden oldu

ABD Başkanı Joe Biden’ın Afganistan’da El Kaide örgütüyle mücadelede Taliban’dan yardım aldıklarına yönelik açıklaması, Afgan siyasetinde tartışmalara yol açtı.

Taliban’ın Afganistan’da yönetimi ele geçirmesinden sonra uluslararası toplumda, sık sık IŞİD ve El-Kaide gibi örgütlerin ülkedeki faaliyetlerini artırdığını yorumları yapılırken, ABD, Temmuz 2022’de El-Kaide lideri Eymen el Zevahiri’yi başkent Kabil’de düzenlediği operasyonla öldürdü.

Birleşmiş Milletler’in (BM) yayınladığı bir raporda da Taliban ile El Kaide arasındaki ilişkilerin geliştiği hatta kimi El Kaide mensuplarının valilik gibi üst düzey makamlara getirildiği öne sürüldü.

Ancak ABD Başkanı Biden’ın 1 Temmuz’daki basın açıklamasında kullandığı ifadeler, başta Afganistan olmak üzere tüm dünyada şaşkınlık yarattı.

Biden, “Afganistan hakkında ne dediğimi hatırlıyor musunuz? El Kaide’nin orada olmayacağını söyledim. Taliban’dan yardım alacağımızı söyledim. Şu an ne oluyor? Basınınızı okuyun, ben haklıydım” dedi.

TALİBAN, BIDEN’IN AÇIKLAMASINDAN MEMNUN: ‘BM RAPORUNU ÇÜRTTÜ’

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Biden’ın açıklaması, Taliban tarafından “Afganistan’da El Kaide’nin var olmadığının itirafı” şeklinde değerlendirildi.

Al Jazeera’ya konuşan Taliban geçici hükümetinin Dışişleri Bakan Vekili Emirhan Muttaki, Biden’ın açıklamalarını “gerçeklerin anlaşılması” olarak yorumlarken Sözcüsü Abdul Kahhar Belhi de bu ifadelerin BM raporunu çürüttüğünü ileri sürdü.

TALİBAN MUHALİFLERİNDEN TEPKİ: ‘ABD KUKLASI’

Joe Biden’ın açıklaması, Taliban muhalifi eski siyasetçilerin de olduğu geniş bir kesim tarafından tepkiyle karşılandı. Bazı paylaşımlarda Taliban’ın ABD’nin “kuklası ve kölesi” olduğu ifade edilirken ABD ile Taliban arasında açıklanmayan güvenlik ve istihbari düzeyde gizli anlaşmaların bulunduğu ileri sürüldü.

Kimileri de bu açıklamanın ABD iç kamuoyunu hedeflediğini ve yaklaşan ABD başkanlık seçimlerine gidilirken Biden’ın Afganistan’dan çekilme döneminde neden olunan hataları örtmek istediğini iddia etti.

Eski Afganistan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Emrullah Salih, Taliban ile ABD arasında imzalanan Doha Anlaşması’nın ülkeye istikrar getirmeyi hedeflemediğini belirterek, bu anlaşmayla ABD’nin bölgedeki planlarını uygulamak için Taliban’ı “paralı asker” olarak istihdam ettiğini ileri sürdü.

Salih, Doha Anlaşması’nın Afganistan’a yönelik komplo ve Batı’nın asıl amacını gizlemek istediği anlaşmanın ülkesinin milli çıkarlarına ters olduğunu savundu.

‘ABD’NİN BÖLGEDEKİ WAGNERİ’

Eski Afganistan Ulusal Güvenlik Direktörü ve eski cumhurbaşkanı adaylarından Rahmetullah Nebil ise Biden’ın açıklamasını, Doha Anlaşması’nın “gizli eklerinin ifşası” olarak nitelendirdi. Nebil, Taliban’ı gerçekte “ABD’nin bu bölgedeki Wagner”i olarak tanımladı.

Eski Afganistan İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Şehrzad Ekber de Taliban’ın insan haklarına yönelik ihlallerini öne çıkararak ABD’nin “yardım almasını” eleştirdi.

TALİBAN’DAN TEPKİLERE YANIT: ‘BİZİ ELEŞTİRENLER İŞGAL DÖNEMİNDE ABD’NİN KÖLESİYDİ’

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid ise tepkilere yanıt verdi.

Mücahid, Biden’ın açıklamalarının Taliban’ın taahhütlerini yerine getirdiğinin kanıtı olduğunu savunarak, kendilerini eleştirenlerin Afganistan’ın işgal altında bulunduğu dönemde “ABD’nin kölesi olduklarını ve bu ülke adına casusluk yaptıklarını” öne sürdü.

Mücahid, “Bugün ülkeniz tüm kararlarında bağımsızdır. Bu da özgürlük anlamına geliyor, kölelik değil. İslam Emirliği (Taliban), ABD’nin kölesi olsaydı zulme maruz kalmazdı, resmen tanınırdı ve gelişmesinin önünde engeller yaratılmazdı” dedi. (HABER MERKEZİ)

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir