Binance Desteğini Duyurdu: Bu Altcoin İçin İade Başvurusu Başlattı!

Binance Desteğini Duyurdu: Bu Altcoin İçin İade Başvurusu Başlattı!

Binance, Mayıs ayındaki XIRTAM projesi mağdurlarının adreslerini topladığı bir iade başvuru formu yayınladı.

XIRTAM mağdurları Binance’ten destek aldı

Mayıs 2023’te, Arbitrum tabanlı bir proje olan XIRTAM, skandal bir rug pull operasyonu gerçekleştirdi. Proje kurucusu, projeden 1909 ETH (yaklaşık 3,5 milyon dolar) çaldı. Proje başlangıçta CultDAO tarafından finanse edilmişti. Daha sonra kullanıcı mevduatlarında yaklaşık 2000 ETH topladı. Bu bağış toplama turundan kısa bir süre sonra, proje kurucuları rug pull yaparak, yatırılan değeri sözleşmeden çekti.

XIRTAM olayı, hırsızların izlerini gizlemek için bir kripto karıştırma hizmeti kullanmadıkları için alışılmadık bir durumdu. Bunun yerine çalınan fonlar, olay kendilerine bildirildikten sonra onları donduran Binance’e yatırıldı.

Binance kısa süre sonra fonları dondurdu. Ancak topluluk CEO Changpeng Zhao’dan (CZ) veya Binance değişim sayfasından resmi bir yanıt almadı. Ayrıca XIRTAM kullanıcıları, fonlarının nasıl yeniden dağıtılacağını görmek için bekliyordu. Sıcak gelişmede Binance, XIRTAM mağdurlarının adres bilgilerini toplamak için XIRTAM geri ödeme başvuru formunu yayınladı.

XIRTAM geri ödeme formu yayınlandı

2 Temmuz’da Binance, XIRTAM mağdurlarının adreslerini toplayarak iade başvurularını kabul etmek için bir form yayınladı. Lider borsa, olayla ilgili çok sayıda rapor aldığını ve sorunun ciddiyetinin tamamen farkında olduğunu açıkladı. Hızla soruşturma başlatıldı ve gerekli işlemler yapıldı. Şüphelenilen sahte fonlar Binance hesaplarında donduruldu. Kullanıcıların önleyici tedbirler konusunda bilinçlenmeleri ve varlıklarının güvenliğini sağlamaları önemli.

Binance daha önce de XIRTAM projesi tarafından yatırılan 1909 ETH fonlarını geçici olarak dondurarak mağdurlara yardımcı olmuştu. Mağdurların Binance müşteri hizmetleriyle iletişime geçerek işlem kaybının ilgili işlem kimliklerini bildirmeleri gerekiyor.

Binance, bu hamlesiyle XIRTAM projesi tarafından gerçekleştirilen “rug pull” olarak bilinen dolandırıcılık eylemi sonucunda zarar gören kullanıcılara destek sağlıyor. Bu olay, kripto para topluluğunda güvenlik konusunda daha fazla bilinçlenmenin ve tedbirlerin alınmasının önemini bir kez daha ortaya koyuyor.

Binance, Poly Network ekibiyle de sıcak temasta

Poly Network bugün 2021’den sonra bir kez daha milyonluk hack saldırısının kurbanı oldu. Bilgisayar korsanları, birden çok ağda rapor edilen 34 milyar dolar değerinde varlık basmak için Poly Network cross-chain taşıma protokolünü kullandı.

Olay hakkında yorum yapan Binance CEO’su Changpeng Zhao, borsanın etkilenmediğini söyledi. Bunun nedeni Poly Network’ten para yatırmayı desteklememesidir. Yine de Zhao, Binance güvenlik ekibinin soruşturmasında Poly’ye yardım ettiğini söyledi. Kriptokoin.com olarak gelişmenin ayrıntılarına bu yazıda yer verdik.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir