Doların gözü Merkez Bankası’nda! İşte ilk rakamlar

Doların gözü Merkez Bankası’nda! İşte ilk rakamlar

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın yarın faiz artırımına gideceğine kesin gözüyle bakılıyor. Ancak beklentiler de değişiyor. AA ile Reuters anketlerinde beklentiler yüzde 19,25 ila yüzde 20 arasında değişiyor.

Yabancı bankalar ise enflasyon ile mücadele ve normalleşme mesajının verilmesi için daha yüksek faiz artırımları bekliyor. ABD’li yatırım bankası Goldman Sachs yüzde 40’lık adım beklerken, JP Morgan, Citibank ve Bank Of America ise yüzde 25 artırılacağı tahmininde bulundu. Bankalar, TCMB’nin faiz artırımından ziyade PPK metnine koyacağı mesajların önemli olduğunu belirtiyor. 

Piyasalar TCMB’nin faiz artırırken elinin ne kadar rahat olduğuna dair kritik mesajlarını okuyacak. 

Cumburbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yurtdışı ziyaretleri dönüşünde uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada “Bakanımız Mehmet Şimşek’in Merkez Bankası ile atacağı adımları kabullendik” ifadesini kullandı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ise “Merkez Bankası’nın araç bağımsızlığı var. Uzun ve orta vadede amacımız ne? Hem faizler hem enflasyon düşsün. Uzun vadede varmak istediğimiz yer belli. Büyümemizi, istihdamımızı devam ettirelim.” açıklamasında bulunmuştu. 

Çalışma Bakanlığı dün asgari ücreti 11.402 TL olarak açıkladı. 

TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın bankalar ile yapacağı toplantı etik kaygılar nedeniyle faiz kararının sonrasına yani cuma gününe alındı.

Borsa İstanbul’daki gerileme devam ediyor. Borsa İstanbul’da son 5 günlük düşüş yüzde 3,41 oldu. 

Doların diğer para birimleri karşısındaki gücünü ölçen DXY endeksi geçtiğimiz hafta gerilediği 101,702 seviyelelerindne yükseliş çabasında.

Türkiye’nin CDS’si 472 seviyesinde bulunuyor.

Bugün kapasite kullanım oranları açıklanacak. 

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir