Erdoğan’ın açıkladığı yaş çay ücretine tepki: Bizi yok sayanları, biz de sandıkta gömeceğiz

RİZE – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün Rize mitinginde 11 lira 30 kuruş olarak açıkladığı yaş çay taban alım fiyatı Rize’nin Pazar ilçesinde protesto edildi. Çay üreticilerinin hakkını savunmak amacıyla çay üreticileri tarafından kurulan Çay Üreticileri Meclisi’nin gerçekleştirdiği eylemde yaş çay taban fiyatının 18 lira olması gerektiği ifade edildi.

‘BEKLENTİMİZİN ÇOK ALTINDA’

Çay Üreticileri Meclisi adına açıklama yapan Recep Memişoğlu, şu ifadeleri kullandı: “Biz Çay Üreticileri Meclisi olarak 27 Nisan’da bu meydanda basın açıklaması ile kamuoyuna taban fiyat talebimizi 18 lira olarak açıklamıştık. Ki bu fiyatın, üreticinin girdi fiyatları, enflasyon ortamı ve temel tüketim maddelerinin aşırı artması sonucunda haklı olarak böyle belirlemiştik. Dün, Rize’de Erdoğan, yaş çayın fiyatını 11,30 lira olarak açıklamıştır. Bu fiyat, üreticinin beklentilerinin çok çok altında kalmıştır.

‘BİZİ YOK SAYANLARI SANDIĞA GÖMECEĞİZ’

Temel tüketim maddelerinin yüzde 300’lerin üzerinde arttığı, bir ton gübrenin 12.500 lira olduğu, günlük yevmiyenin 1.000 lira, bir ton çay toplatmanın 3.500-4.000 lira olacağının söylendiği ortamda; biz çay üreticileri olarak kendi tarlamızda yarıcı bile olamayacağız. Bir çay toplama bezinin 20-40 lira aralığında olduğu ve tüm çay toplama ara ekipmanların aşırı arttığını biliyoruz, yaşıyoruz. Çay Üreticileri Meclisi olarak diyoruz ki; biz Erdoğan’ın açıkladığı 11,30 lira fiyatı kabul etmiyoruz, protesto ediyoruz. Bu fiyat üreticinin hiç beklemediği, yandaş üreticiyi dahi memnun etmeyen bir fiyattır. Bizi yok sayanları, biz de sandıkta gömeceğiz, gereken dersi vereceğiz. Hakkımız olanı talep etmekten hiçbir zaman geri durmayacağız. Çay taban fiyatı 18 lira olmalı. Çayımıza, emeğimize sahip çıkıyoruz. ÇAYKUR halkındır satılamaz. Susma, haykır sandıkta dersini ver.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir