Folkart Sitesi’ni yeniden yapacağını söyleyen müteahhit firmaya dava

Folkart Sitesi’ni yeniden yapacağını söyleyen müteahhit firmaya dava

İzmir’de yanan Folkart Sitesi’nin sakinleri, yangın sonrası zararlarının tazmini için inşaat şirketiyle davalık oldu. İzmir Narlıdere’ye bağlı Yenikale Mahallesi’nde 27 Nisan 2023 tarihinde, 4 bloktan oluşan 8 katlı ve 40 malikin oturduğu Folkart sitesinin 3.bloğunda yangın çıkmıştı. Zaman zaman patlama seslerinin geldiği binada bulunanlar ekiplerce tahliye edilmiş, yangın 8 saatlik müdahale sonucu kontrol altına alınmıştı. Elektrik kontağından çıktığı belirlenen yangında 7 kişi yaralanırken, bazı evcil hayvanlar yangın nedeniyle can verdi.

Hürriyet’in haberine göre, olayla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında, İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’ndan alınan raporda, yangın öncesinde 1. ile 2. kat arasında, aydınlatma amacıyla tesis edilen armatür veya kablo şaftı içindeki enerji besleme hattında bir kısa devre meydana geldiğini yangının bundan dolayı çıktığını belirti.

3 KİŞİ DAVA AÇTI

Yangın mağdurlarından olan şehit ailelerinin avukatı Çiler Nazife Koşar ile birlikte 2 malik yargıya başvurdu. Milliyet’e konuşan Koşar, “Hem Cumhuriyet savcılığındaki şikayetçilerden biriyim, hem de hem kendi adıma hem de diğer 2 mağdur adına 3 tane davayı açan tek avukatım şu ana kadar. Başka açılan dava yok. Haksız fiilden kaynaklı tazminat davası açtık. Maddi manevi zararlarımızın tanzimiyle ilgili” dedi.

Yangında çok mağdur olduklarını belirten Koşar, “Bize suyu bile AFAD getirip dağıttı. Ne site yönetiminden ne Folkart ekibinden kimse bize yardımcı olmadı. Ben sabah ofisime geldim 2 oğlumla birlikte. Ofise girer girmez, şehit aileleri bana yardıma koştu. Kimi kilim getirdi, kimi yastık getirdi, kimi battaniye getirdi, bir tanesi arabasının anahtarını getirdi koydu ‘al, ister sat ister kullan’ dedi. Yangında alarm sistemi devreye girmedi, site güvenliği arayarak bizi tahliye konusunda bilgilendirmedi. Hiçbir şeyimizi alamadan, terliklerle daireden ayrılmak zorunda kaldık. Evimizin yanarak kül olmasını izledik” diye konuştu.

İLK DEĞİL

Folkart’ın kendilerine 20 Haziran’a kadar süre verdiğini ve yanan siteyi yeniden yapacağını söylediğini belirten Koşar, “Ben de 20 Haziran’a kadar bekledim. Sonra ‘222 bin Euro sizden katkı isterim’ dediler. Ben de 21 Haziran’da yargıya başvurdum. O gün alevleri durduran herhangi bir engel, yangın söndürme sistemi ya da bir alarm dahi yoktu. Site yönetimi ya da müteahhit firma Folkart A.Ş., yangın esnasında ya da sonrasında durumu telafi edici en ufak iyimser bir adım atmadı. Kimse biz o gece ve o geceden bugüne dek nerede kaldık, neler yitirdik, ne yaşadık sormadı bile. Ev sahiplerine kül haline gelmiş evlerini bir kez daha satma planları yapan ve 54 gündür en küçük bir adım bile atmayan tüm sorumlulardan yargı önünde hesap soracağım” açıklamasında bulundu

İzmir Bayraklı’da 06 Ocak 2022 tarihinde 46 kattan oluşan Folkart Towers isimli ikiz kulelerin A blokunun 37. katında yangın çıktığı, şöminenin patlaması sonucu Sahil Güvenlik Komutanı bir Yüzbaşının eşi hayatını kaybettiği de öğrenildi.

patronlardunyasi.com

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir