Hamas Nedir? Liderleri Kimler?

Hamas Nedir? Liderleri Kimler?

Birleşmiş Milletlerin (BM) terör listesinde yer almayan ancak son olarak İngiltere’nin terör örgütleri listesine almasıyla statü tartışması bir kez daha gündeme gelen Hamas, 2006’da Filistin genelinde yapılan seçimlerde Filistin halkı tarafından iktidara taşınmış ancak İsrail başta olmak üzere Batılı ülkelerce tanınmamış ve hükümetten düşürülmüştü.

Avrupa Birliği (AB) ve diğer Batılı ülkeler Hamas’ı terör örgütü olarak kabul ediyor.

Hamas’ın liderleri kimdir?

Yıllarca İsrail hapishanelerinde yatan ve 1993’te ilk intihar saldırısını gerçekleştiren Hamas’ın askeri kanadının kuruluşuna nezaret eden, ruhani lider Şeyh Ahmed Yasin’in de aralarında bulunduğu Hamas’ın en az yedi kurucusu bulunuyor.

İsmail Heniyye

Halid Meşal’in yerine 2017 yılında Hamas hareketinin siyasi büro başkanlığına seçilen 60 yaşındaki İsmail Heniyye’nin takma adı olan Ebu’l-Abd, 2006 yılında hareketinin parlamento seçimlerinde beklenmedik bir zafer kazanmasının ardından Filistin Otoritesi Hükümeti’nin başkanı olmasıyla dünya çapında tanınmıştı.

Muhammed ed-Dayf

El Kassam komutanı sıfatıyla Muhammed ed-Dayf, 7 Ekim Cumartesi sabahı hareketin yayımladığı bir kayıtta Hamas saldırısının başladığını duyurdu.

Hamas’ın Direniş Genelkurmay Başkanı olan Dayf, birkaç yıldır İsrail’in hedefindeydi, altı suikast girişiminden sağ kurtuldu.

Yahya Sinvar

61 yaşında olan Yahya Sinvar, 2017 yılında Gazze’deki Hamas’ın siyasi bürosunun başkanı olarak seçildi ve önceki lideri İsmail Heniyye’nin yerine geçti.

Hamas’ın askeri kanadından siyasi arenaya geçen Sinvar, radikal yaklaşımı benimseyenler arasında yer alıyor.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir