Hizbullah hükümlüsü serbest bırakıldı, yaşı ilerlemiş 28 Şubat hükümlüsü generaller hapiste

Yaş ortalaması 80 olan emekli paşalar için Adli Tıp “kocama hali” raporu verdi. Ancak komutanlar yaşadıkları ağır sağlık sorunlarına karşın hâlâ cezaevinde tutuluyor. Paşalar için “yok sayılan” genelge Hizbullahçı için uygulandı. 

TIKLAYIN – Erdoğan, dört hükümlüyü affetti

Adalet Bakanlığı, 2 Ocak tarihli genelgeyle, sürekli hastalık ve kocama hali bulunan mahpusların cezalarının hafifletilmesi ve kaldırılması için genelge yayımlamıştı. Karar, 85 yaşındaki Vural Avar’ın, 20 Aralık’ta cezaevinde ölmesinin ardından alınmıştı. Kararın ardından 28 Şubat sanıkları Adli Tıp’a sevk edildi.

Emekli Orgeneral Çetin Doğan: 83 yaşında

Adli Tıp 3. İhtisas Kurulu, 83 yaşındaki emekli Orgeneral Çetin Doğan’ın hastalıklarını şöyle sıraladı: Şeker hastalığı, hipertansiyon, kalp damarlarında tıkanıklık, omurga rahatsızlığı, sağ ayakta sinir hasarı, sağ düşük ayak, işitme kaybı. Doğan için oybirliği ile “kocama hali” raporu verildi. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na, 6 Nisan’da gönderilen rapora rağmen Doğan, bir aydır hapiste tutulmaya devam ediyor.

Emekli Orgeneral Fevzi Türkeri: 82 yaşında

82 yaşındaki emekli Orgeneral Fevzi Türkeri için ise hastalıklar şöyle sıralandı: Şeker hastalığı, hipertansiyon, kalp damarlarında tıkanıklık, bel fıtığı, prostat büyümesi. Türkeri hakkında oybirliği ile “Kocama hali var” raporu çıktı. Türkeri 7 Nisan’da, Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilen rapora rağmen halen cezaevinde tutuluyor.

Emekli Tümgeneral Cevat Temel Özkaynak: 78 yaşında

78 yaşındaki emekli Tümgeneral Cevat Temel Özkaynak’ın rahatsızlıkları raporda şöyle sıralandı: Şeker hastalığı, hipertansiyon, kalp damarlarında tıkanıklık, astım, prostat büyümesi, kronik böbrek hastalığı, işitme kaybı. Özkaynak hakkında oybirliği ile “kocama hali” raporu verildi. 10 Nisan’da, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilen rapora rağmen, Özkaynak halen cezaevinde tutulmaya devam ediyor.

Emekli Tümgeneral Erol Özkasnak: 77 yaşında

77 yaşındaki emekli Tümgeneral Erol Özkasnak hakkında ise Adli Tıp 3. İhtisas Kurulu oyçokluğu ile “Cezaevinde kalabilir” raporu verdi. Özkasnak hakkındaki raporda hastalıkları şöyle sıralandı: Görme bozukluğu, Tip 2 diyabet, Hipertansiyon, yüksek kolesterol, prostat büyümesi,  kronik hepatit B. Buna rağmen Adli Tıp, “du¨zenli takip edilmesi gereken kronik hastalıkları var” dediği Özkasnak için, “Kocama hali olarak değerlendirilmedi” raporu verdi. Karara iki doktor “Kocama hali var” şerhi düştü.

Emekli Korgeneral Yıldırım Türker: 82 yaşında

82 yaşındaki emekli Korgeneral Yıldırım Türker’in hastalıkları ise raporda şöyle sıralandı: Hipertansiyon, kalp damar tıkanıklığı, kalp kapak hastalığı, opere prostat kanseri. Buna rağmen Adli Tıp, “düzenli takip edilmesi gereken kronik hastalıkları var” dediği Türker için de “Kocama hali yok” dedi. Kararı eleştiren 3 doktor muhalefet etti.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir