Kastamonu’da gizemli kayboluş: Mağarayı görmek için İstanbul’dan gelmişti

Kastamonu’nun Pınarbaşı ilçesinde bulunan Küre Dağları Milli Parkı içerisinde 858 metre uzunluğu, 250 metre derinliği ile Dünya’nın büyük mağaraları arasında yer alan Ilgarini Mağarasını görmek için 30 Nisan tarihinde İstanbul’dan Kastamonu’ya gelen turist kafilesindeki 1 kişi kayboldu. Genç Roma ve Bizans dönemine ait şapel, mezar ve sarnıçların ve köy kırıntılarının bulunduğu mağarayı görmek için geldiği milli parkta yürüyüş sırasında kaybolan 62 yaşındaki Hüseyin Alıcı’ya ulaşamayan kafiledekiler durumu 112 Acil Çağrı Merkezine bildirdi.

Bir süre sonra tuvalet ihtiyacı için tur aracının şoföründen de ayrılarak güzergahtan çıktığı iddia edilen Hüseyin Alıcı’nın bulunması için çalışma başlatıldı. Kastamonu İl Jandarma Komutanlığı ekipleri ile Jandarma Arama Kurtarma (JAK), ‘Garip’ isimli kayıp arama köpeği, komando timi, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ekipleri tarafından başlatılan dron destekli arama kurtarma çalışmaları 4’üncü gününde de devam etti. Gece saatlerinde de devam eden arama kurtarma çalışmalarında Hüseyin Alıcı’ya ait herhangi bir ize rastlanılamadı.

Öte yandan, İstanbul’dan Pınarbaşı ilçesine gelerek yürüyüş yapan kafile arasında, gruptan ayrılmalar sebebiyle tartışma yaşandığı ileri sürüldü. Bu sebeple Kastamonu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından olayla ilgili soruşturma başlatıldı. Soruşturma çerçevesinde kafilede yer alan vatandaşların ifadelerine başvuruldu.

Arama kurtarma çalışmaları, dördüncü gününde Ilgarini Mağarası güzergahında bulunan 70 metre derinliğinde ve 385 metre boyundaki “Ejder Çukuru” olarak bilinen Ejder Mağarasında devam edecek. Özel eğitimli ekiplerinin ip yardımıyla Ejder Mağarasına iniş yaparak arama çalışmalarını sürdürecekleri öğrenildi. Ayrıca bölgede rehber olarak görev yapan ve çevreyi bilen köylüler de arama çalışmalarına katılarak destek verecek.

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir