Metroda Yasaklanmasını Protesto Etmek için Andımızı Okuyan Gençlere Vatandaştan Tepki Geldi

Metroda Yasaklanmasını Protesto Etmek için Andımızı Okuyan Gençlere Vatandaştan Tepki Geldi

Metroda yolculuk sırasında takım elbiseli bir grup gencin ülkemizde yasaklanmasına tepki olarak andımızı yüksek sesle okuduğu görüntüler gündem oldu. Vatandaşın tepkisini çeken o anlar sosyal medyayı ikiye ayırdı. İşte detaylar…

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasının ardından 1933 yılından itibaren ilkokullarda ve ortaokullarda İstiklal Marşı ile beraber okutulan Öğrenci Andı, 2013 yılında AK Parti iktidarı döneminde kaldırılmıştı.

2011-2015 yılları arasında devam eden ‘Çözüm Süreci’ nedeniyle alındığı ileri sürülen bu karar, 12 Mart 2021 itibarıyla artık okullarda Andımız okunmayacak, şeklinde kesinleştirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 23 Ekim 2018 tarihinde AK Parti grup toplantısında yaptığı açıklamada Öğrenci Andı’nın kaldırılması ile ilgili “Andımız olarak bilinen metnin yazarı Reşit Galip insanları kafataslarına göre sınıflandırıyordu” demişti.”

‘Andımız olarak bilinen metnin yazarı son derece tartışmalı isim olan Reşit Galip’ti. Reşit Galip Türkçe ezan zulmünün mimarlarındandır. Ayrı Reşit Galip insanları kafa taslarına göre sınıflandıran sözüm ona bir bilim insanıydı. Ant uygulamasının cumhuriyetimizle uzaktan yakından ilgisi yoktur. CHP ve MHP bu uygulamanın tarihini bilmedikleri için kestirmeden bir istismar kampanyası başlatıp milleti yanıltma yoluna gidiyorlar.30’larda Hitler ve Stalin gibi toplumu formatlamak için bu tür uygulamalar yapılıyordu. Dünyanın hiçbir gelişmiş ülkesinde çocuklar içtimaya dizildiği, ırkçı sloganlar okunan metinler göremezsiniz. Bal bal demekle ağız tatlanmaz. balı yersen ağız tatlanır, Türküm demekle Türk olunmaz. Doğruyum demekle çalışkan olunmaz. İnsan ailesinden öğretmenlerinden çevresinden aldığı eğitimle bir takım değerlere sahip olur. Çalışkanlığı bir kenara bırakıp borca, işsizliğe mahkum ettiler. Andımız lafın ötesine geçseydi en başta CHP ve MHP Türkiye’ye bu kadar ağır bedeller ödetmezdi. Kim çalışıyor biz kim doğru biz doğru. Geri kalmış ülke manzarasını değiştirdik. Gitsinler okusunlar anlattıklarımın daha detayını görecekler. Uygulamanın cumhuriyetin kuruluş felsefesiyle ilişkisi olmadığını görecekler, istismar siyasetini görecekler. Bizim gibisi var mı? Yok.’

Andımızın kaldırılmasının ardından halk arasında fikir ayrılıkları tartışmalara neden olmaya devam etti. Geldiğimiz noktada ise bir grup takım elbiseli genç geçtiğimiz gün yasağa tepki göstermek için metroda andımızı okuduğu anlar ile gündem oldu.

8 kişi toplanarak metroda yolculuk yaptıkları sırada yasağa tepki olarak yüksek sesle andımızı okuyan gençler sosyal medyayı ikiye böldü.

İşte o anlar:

Gençlerin bu eylemine bazıları tepki gösterdi.

Kimisi ise “İnsanların bir şeyi talep etme veya protesto etme hakkı vardır” dedi.

Gençlerin tepkisini utanç verici bulanlar vardı.

“Bunları görmek istiyoruz!”

Zorla okutulmasına karşı çıkanlar dikkat çekti.

Espriler de yapıldı.

“Umarım yeniden andımızı okuruz!”

Siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım…

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir