Somali’de oyun parkında patlama: 27 kişi hayatını kaybetti

Somali’de oyun parkında patlama: 27 kişi hayatını kaybetti

Somali devlet haber ajansı, ülkenin Alt Şabel bölgesindeki Qoryoley kasabası yakınlarında bir oyun parkında bir roketin patlaması sonucunda çoğu çocuk 27 kişinin yaşamını yitirdiğini, 53 kişinin yaralandığını açıkladı. Yetkililer, konuyla ilgili ilk açıklamalarında olayda 22 çocuğun hayatını kaybettiği bilgisini paylaşmıştı.

Reuters’ın haberine göre, Qoryoley Komiser Yardımcısı Abdi Ahmed, konuya ilişkin ilk açıklamasında, “Felaket, bugün Qoryoley kasabası yakınlarında meydana geldi. Patlamayan bir roket ile oynuyorlardı. Üzerlerine patladı. 22’si öldü, diğerleri yaralandı” demişti.

YETKİLİLER EŞ ŞEBAB’I, EŞ ŞEBAB GEÇİŞ MİSYONUNU SORUMLU TUTTU

Ahmed ayrıca hükümetten ve ilgili yardım kuruluşlarından bölgedeki mayın, füze ve benzeri diğer patlayıcıların temizlenmesini talep etmişti. Kasaba yaşayanlar da çocukların oynadığı infilak etmemiş patlayıcıların bölgede çatışan gruplarca kullanıldığını ifade etmişti.

Aşağı Şabel yetkililerinden İbrahim Malabow da patlamadan Eş Şebab’ı sorumlu tutarak, ölen çocukların 16’sının erkek, 6’sının kız çocuk olduğunu bildirmişti. Olayın meydana geldiği bölgeyi kontrol eden Eş Şebab ise patlamanın Somali’deki Afrika Birliği Geçiş Misyonu tarafından atılan bir el bombası sonucu yaşandığını öne sürdü. (DIŞ HABERLER)

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir