Tayland Seçim Komisyonu, İleri Hareket Partisi liderinin seçim yasasını ihlal ettiğini açıkladı

Tayland Seçim Komisyonu, İleri Hareket Partisi liderinin seçim yasasını ihlal ettiğini açıkladı

Tayland Seçim Komisyonu, başbakanlığın en güçlü adayı İleri Hareket Partisi (MFP) lideri Pita Limjaroenrat’ın seçim yasasını ihlal ettiğine dair bulgular olduğunu açıkladı.

Seçim Komisyonunun söz konusu açıklaması, Pita başbakanlığındaki hükümetin kurulması için Temsilciler Meclisi ve Senatoda yarın yapılacak güven oylamasının hemen öncesinde geldi.

Pita’nın seçim yasasını ihlal ettiğine ilişkin bulguların yer aldığı dosya, son kararı vermesi için Anayasa Mahkemesine gönderildi.

Davanın konusunu, “muhalefet liderinin bir medya şirketinin hisselerine sahip olduğu” iddiaları oluşturuyor. İlgili şikayet, 2019 genel seçimleri döneminde rakip siyasi parti üyesince yapılmıştı.

Pita, sahip olduğu iddia edilen medya hisselerini zorunlu mal varlığı beyanına dahil etmemesine dayanan iddiaları reddetmişti.

Mahkemenin kararı netlik kazanana kadar MFP liderinin Temsilciler Meclisi üyeliğinin askıya alınabileceği ifade ediliyor.

Suçlu bulunması halinde Pita, 3 yıla kadar hapis veya para cezasına çarptırılabilecek.

MFP, seçimlerde monarşi ve ordu karşıtı reformist kampanyasıyla Temsilciler Meclisinde genel seçim ve nispi temsil ile 151 koltuğu kazanarak birinci parti olmuştu.

Tayland genel seçimleri

66 milyondan fazla nüfusa sahip ülkede 52 milyon seçmen, 14 Mayıs’ta 400 seçim bölgesinde sandığa gitmişti.

500 kişilik Temsilciler Meclisinin 400 üyesi her bir seçim bölgesinde oy çokluğu, diğer 100 üye ise ayrı bir oylamayla belirleniyor. Cunta tarafından atanan askerlerden oluşan 250 üyeli Senato ve 500 üyeli Temsilciler Meclisi, ortak oturumla başbakanı seçecek.

Ülkedeki en büyük iki partinin şu anda 292 temsilcisi bulunuyor. Fakat yeni hükümeti kurmak için Temsilciler Meclisi ve Senatodan toplamda 376 üyenin desteği gerekiyor. Askeri cunta tarafından atanan Senatonun destek vermemesi durumunda, kurulacak yeni hükümetin 500 kişilik temsilciler meclisinin yüzde 75’inin desteğini alması icap ediyor.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir